Duhovi prošlosti
Od oktobra 1996. do marta 1999. u Beogradu je izlazio mesečnik XZ, urbani magazin, čiji je glavni i odgovorni urednik bio Petar Luković. Jedna od najpopularnijih XZ rubrika zvala se “Ploče koje nisu na prodaju”, posvećena omiljenim albumima. Čitaocima XXZ portala, kao hommage za davno umrli magazin, predstavićemo sve tekstove iz ove rubrike, sa idejom da 2019. nastavimo tamo gde se 1999. stalo.
Nikad nisam ništa skupljao, pa ni ploče. U stvari, ne. Skupljao sam svašta. U stvari, ne, samo sam pokušavao. Prvo sam (negde sa pet-šest godina) pokušavao da skupljam kutije šibica, pa šarene kamenčiće, pa onda marke, pa stare pare, pa nove pare (to mi je najlošije išlo i još uvek mi loše ide), pa sa šesnaest-sedamnaest trofejne brushaltere (to mi je jedno vreme dobro išlo, sad nikako).
Nekako sam više voleo da pravim stvari nego da ih skupljam. Napravio sam desetak ploča: Kocka, kocka, kockica, Disko kockica, Branko peva Šouca, Putno Pozorištance..., međutim, ni rođene ploče nisam skupljao. Imam jedno dve-tri, ali ne znam tačno gde stoje i skupljaju prašinu. Čak ni svih naslova ne mogu da se setim.
Najviše sam skupljao Bitlse. To je bilo logično, pošto sam bio apsolutno, sasvim, potpuno i totalno zaluđeni fan. Od stotinak naslova koje je moj bend imao na repertoaru za letnje svirke po morskim hotelima, više od polovine su bili Bitlsi. Međutim, ni njihove ploče nisam skupljao. Ne znam zašto, ali kad je muzika u pitanju oduvek sam imao bioskop da skupljam pesme, a ne ploče. Pravio sam svoje sopstvene kompilacije na kasetama. Pored već pomenutih naslova mog obožavanog benda, bilo je tu prilične raznoraznoće. Oduvek sam verovao da je svaka muzika dobra, samo što svaki žanr ima i dobrih i groznih pesama.
Snimao sam, osim Bitlsa, na moje "best ofove" zaista raznoće: Dylan - Senjor; Mama's & Papa's - Kalifornija džonja; Gershvin - Rapsodija u šljiva plavom; ZZ Top - Moje stare dronjave farmerke; Čorba - Dve kinte, druže; Traditional - Gde, bre, sad nađe da me ostaviš, Lusil; Ceca - Šta je to u tvojim venama što te tera tuđim ženama; Billy Holliday - Pikova dama peva bluz (tužna pesma); Brega - Roken-rol mjuzik; Queen - Radovan baca daske; Sting - Mesečina, bato...
Eh, kako bih voleo da je moja neskupljačka priroda bila daskupljačka. Imao bih sad kolekciju šibica, kolekciju maraka (nemačkih), imao bih svoje lične antologije od kojih bih sad pustio jednu da me dorazneži. Mislim, ono, raznežio sam se kad sam se setio svih ovih pesama. Nažalost, nemam ih. Ni "best ofove" nisam uspeo da sakupim. Daš da presnimi ovaj, daš da presnimi onaj i - nemaš. A pazi sad ovo! Ipak imam jednu ploču koja nije za prodaju!
Ovih dana sam završio novu knjigu za decu i potražio nekog da mi je ilustruje. Znam i da glumim i da sviram i krečim i žongliram, mogao bih reći da sam pomalo renesansni tip, ali samo zbog crtanja ne mogu da se merim sa Leonardom. Za crtanje sam pravi konj. Ne umem da nacrtam ni čiča Glišu.
Potražim nekog ko čiča Glišu ume da nacrta, jer mi je baš to trebalo i nađem čoveka. Odem kod njega da se dogovorimo i on mi pokaže par svojih knjiga: Ale i bauci, Četiri priče o Prrrrdku, Zoosenke, i još štošta. Krenemo da žvaćemo o stilu čiča Gliše koji mi je potreban, ali neću sad da žvaćem o tome, jer nije žvaka o knjizi nego o ploči. Uostalom, oko knjige smo se brzo sporazumeli i krenusmo da žvaćemo o svemu i svačemu. Najviše o muzici.
U uglu gitara naslonjena na pijanino, na pijaninu gomila svezaka sa tekstovima i notama. Sve Bitlsi. Flešbeknemo se u tinejdžere. Super. Na rastanku mi tutnu neku kasetu: "Preslušaj ovo". Elem, kako sedoh u kola ubacim je u kasetofon.
Jebo te bog (izvini za psovku, to ne liči na mene jer sam dečiji glumac, ali) jebo te bog - Bitlsi. I to pesme koje nikad nisam čuo!
Čuo sam da Bitlsi imaju pesme koje niko nije čuo i ja ih sad slušam! Jeeee! Poslednja pesma: Rubber Soul. Pesma koja se po legendi izgubila i nije se pojavila na istoimenom albumu. Čoveče, odnosno ženo, već ko si, nisam znao da sam se dovezao do kuće, tek kad se kaseta završila vidim da sedim u kolima na parkingu.
Popnem se gore i zovnem Rastka. Pitam, gde si to našao? On se čudi: "Zar nisi video omot?". Ja nazad u kola. Na omotu stoji The Rubber Soul Project, a na zadnjoj strani umesto "All songs by Lennon - Mc Cartney", piše: Ćirić - Skrobonja. Čitam dalje i ne mogu da verujem. Sve osim jedne pesme - Lead Harmony Vocals and Backing Vocal: Rastko Ćirić. I ne samo to: piano, acoustic guitar, xylophone, whistling, laughter, block flute, tambourine, maracas, kazoo - Rastko Ćirić. Samo što nisam odlepio. Poznati likovni umetnik, ilustrator, grafički dizajner i profesor Fakulteta za primenjenu umetnost je nepoznata inkarnacija John Lennona! A tek ko je sve uz njega u projektu: Bajagini instruktori Cvele i Čeda, Đoletov Đole Petrović, bit-lofil Nebe, Zoki iz Pop mašine i još brdo klasičnih i dalekoistočnih umetnika.
Ta dva manijaka (izvinjavam se za suviše blag izraz), mislim, Rastko i Goran, pronašli su gomilu naslova pesama koje Bitlsi iz raznih razloga nisu objavili. Samo uz pomoć tih naslova i uz pomoć svog neverovatnog talenta, a zahvaljujući Rastkovom glasu koji je kloniran Lennonov, napravili su album sa petnaest pesama koje kad slušaš ne možeš a da ne pomisliš: neko je iskopao i objavio nove/stare Bitlse. Nisam se samo ja upecao. Puštao sam drugarima (odraslim drugarima) ovaj album. Već posle par taktova svi su govorili - Bitlsi.
E pa, ova ploča ne da nije na prodaju, nego je ne dam nikom ni daje presnimi. Ako te je članak zaintrigirao, izvoli čitaoče u Pegepeovu prodavnicu u Makedonskoj ulici. I još nešto. Raščistio sam svoje kolekcionarske probleme. Od danas skupljam likovna i muzička dela Rastka Ćirića.
* Tekst je objavljen u desetom broju magazina XZ, septembra 1997.