Filmovi o umetnosti koje ne smete propustiti
Rodžer Voters: Mi + Oni
SAD, 2019, 119’
Režija: Sean Evans, Roger Waters
Selekcija: Profil
Rodžer Voters, jedan od osnivača i stvaralačka sila iza grupe Pink Floyd, prenosi na ekran svoju priču. U filmu se izvode Votersove legendarne pesme sa albuma Pink Flojda i sa njegovog poslednjeg albuma Is This The Life We Really Want?. Zajedno sa svojim kolegama muzičarima i kreativnim saradnicima, Voters vodi publiku na veoma emotivno i misaono podsticajno putovanje. Film budi inspiraciju svojom snažnom muzikom i porukama o ljudskim pravima, slobodi i ljubavi.
Ništa ne menjaj
Portugalija, Francuska, 2009, 100’
Režija: Pedro Costa
Selekcija: Retrospektiva Pedro Costa
Intimni portret francuske glumice i pevačice Žan Balibar.
Film je nazvan po pesmi Žane Balibar, beležeći iscrpljujući proces rada ove pevačice Ništa ne menjaj istražuje umetničko-kreativni proces, čin učenja i važnost pravljenja grešaka. Pedro Košta otkriva njen intimni svet u kome se telo izražava kroz senke i pokrete.
Ruže. Film-kabare
Ukrajina, 2021, 78’
Režija: Irena Stetsenko
Selekcija: Fokus Ukrajina
Tragikomični dokumentarac u kome se istražuje kabaretski žanr: sedam uloga, sedam prikaza ženstvenosti, sedam načina da budeš ono što jesi, sedam životnih krilatica.
U vreme pobuna u Ukrajini nastala je trupa Dakh Daughters, pank kabare sedam umetnica, koje sviraju petnaest instrumenata. Film ih prati dok se pripremaju za prvo izvođenje predstave Ruže, višejezičnog, multi-instrumentalnog i tragikomičnog mjuzikla, koji istražuje ulogu umetnica, žena i građanki u revolucionarnom i ratnom vremenu.
Slikar i lopov
Norveška, 2020, 102’
Režija: Benjamin Ree
Selekcija: Udarni termin
Društveno osvešćena predstavnica umetničke industrije sa mnogo kulturnog kapitala dolazi u dodir sa kriminalcima iz niže klase i sa mračnom prošlošću.
Očajnički tražeći odgovore o krađi svoje dve slike, češka umetnica pronalazi lopova koji ih je ukrao i sprijatelji se s njim. Nakon što ga pozvala da joj bude model, između njih se stvara neverovatna i neraskidiva veza koja će zauvek povezivati ove usamljene duše.
Sent Kler Cemin, Psiha
SAD, Srbija, Kina, Brazil, Švajcarska, 2020, 61’
Režija: Svetlana Cemin
Selekcija: Srpski takmičarski program
Višegodišnje putovanje stvaranja Psihe, mermernog čamca, sa izletima u opus poznatog svetskog vajara Sent Kler Cemina.
Sent Kler Cemin, Psiha predstavlja intimni portret umetnika i dubok prikaz stvaranja njegovog remek-dela, Psihe. Ovaj eksperimentalni dokumentarni film snimljen je u periodu od pet godina i odražava proces stvaranja Psihe, od embrionalne faze u umetnikovom studiju u Bruklinu, preko završnih radova u Kini, posete Brazilu odakle potiče, pa sve do krajnjeg odredišta u Klivlendu, u Ohaju.