Moja prijateljica, moja
Arupe 02 S

Photo: Zvonimir Krstulović

Homoerotski i queer motivi u jugoslovenskoj muzici

Kao i svaka subkultura, tako se i Novi val/Novi talas subverzivno odnosio prema društvenim problemima, stereotipima, političkoj i finansijskoj situaciji. Zanimljivo je i važno da su bendovi Novog vala među prvima otvoreno progovorili o velikoj krizi u Jugoslaviji, socijalnim manjkavostima i, na koncu, homoseksualnosti – toj strogo cenzurisanoj temi i, u to doba, kažnjivoj aktivnosti.

Novi val – to je slobodno djelovanje. Alternativni prostor. Muzički, kulturni, društveni i medijski pokret i preokret. Njemu se može pripisati najviše zahvala i zasluga za otvorenu društvenu kritiku kroz formu tekstova pjesama, ali i ostalih vidova djelovanja.

Svakako, jedna od najznačajnijih i najkrupnijih tema o kojima su progovorile novotalasne grupe jeste necenzurisano uvođenje homoerotskih i queer motiva i tema.

U prvom redu, značajno mjesto u Novom valu zauzima slovenačka grupa Videosex. Njihove pjesme U sjeni egzotičnih trava, i Ana danas se smatraju prvim, hrabrim i uspješnim izlaskom homoerotskih i trans tema iz zone skrivenosti i zabranjenosti u javnosti.

Pjesma U sjeni eksotičnih trava, govori o položaju transrodnih osoba u društvu, njihovoj marginaliziranosti, podređenosti i bolnoj činjenici da moraju ostati skrivene u društvu:

Kad obučeš njeno rublje / Sreća se nasmijehne / Zaurliču sirene tijela / I ženu, tražiš ženu / Sjećaš se petka u parku / U sjeni eksotičnih trava / Podvezice, našminkane usne / Misliš da ti lijepo stoje / Ipak, ipak se sakrij / Jer ti si on, jer ti si on / Šta bi rekli da te netko vidi / Ali ti vidiš samo mali park / Djevojka počinje svlačenje / Ruka neumorno radi

Dakle, u najkraćim crtama govoreći, ova pjesma govori o radosti i potrebama transrodne žene kada se napokon obuče u ženu, kada joj zaurliču sirene tijela. Ali, u refrenu se otkriva da kao takva nije dobro došla u društvo, u svijet izvan mračnog parka: Sakrij se jer ti si ipak on. Na koncu, posljednji stihovi izrazito su provokativni i eksplicitini što, na kraju krajeva, i jeste jedna od ključnih odlika pjesama Novog vala.

Još zanimljivija, na tom tragu, jeste pjesma Ana u kojoj se obrađuje tema lezbejske emotivne veze:

Ana, ti dobro znaš / To što mi radiš je zabranjeno kod nas / Prvi put ženska toaleta / Stvarno to nisam htjela / Kamena je tajna dobila slobodu / U mene sa smijehom gledaju oči / Voljela bih da me nema / Voljela bih, tako bih voljela /

Da mogu voljeti i ja tebe

Kao što se iz prve strofe vidi, prikazana je zabranjena lezbejska ljubav – Ana, ti dobro znaš, to što mi radiš je zabranjeno kod nas… Ali je pokazano i to da je ta zabrana bar na trenutak narušena, te da je kamena tajna otkrivena i izašla u javnost i da ta javnost u nju gleda osuđivački, sa smijehom i predodžbama. Naročito su potresna zadnja tri stiha u pjesmi u kojima ženski lirski subjekt žali što ne može obznaniti ljubav sa ženom sobodno, bez straha, i bez straha da bi nakon toga voljela nestati – da je nema, jer tako bi i tadašnji aktualni režim postupio.

Sljedeća, veoma značajna grupa, kojom ću se baviti u nastavku jeste Xenia. Naime, jednako kao i Videosex, Xenia se bavi homoerotskim temama, ali nešto suptilnije, zavodljivije i ujedno mnogo provokativnije. Najpoznatija pjesma na tom tragu jeste Moja prijateljica:

Moja prijateljica, moja / Prijateljica / Ona je tako lijepa, moja Prijateljica / Ona je tako lijepa, ona je tako lijepa / Ja sam tako ponosna / Ona je tako lijepa / Ja sam tako ponosna, ja sam tako ponosna / Muškarci se za njom okreću / Ja sam tako ponosna / Muškarci se za njom okreću / Za mojom prijateljicom / Muškarci bi da je diraju / Muškarci bi da je skrivaju / Od mene / Od mene / Muškarci bi da sa njom sanjaju / Muškarci bi da sa njom spavaju / Bez mene

Bez mene

Dominantno obilježje ovo pjesme svakako jeste dvosmislenost. Stoga se između moja i prijateljica provlače suptilna značenja da nije u pitanju samo prijateljstvo već i emotivna, na kraju će se ispostaviti i erotska, veza. Ova pjesma je vrlo subverziva jer na izvjestan način kao da se poigrava sa rivalstvom muškaraca i žene za ženu. Pokazani su ljubomorni muškarci koju zgodnu ženu žele za sebe, i sa druge strane djevojka koja je ponosna na ljepotu te žene, i koja bi željela da je osvoji.

Novi val je, kao što se moglo zaključiti na primjerima pjesama, izrazito hrabar, subverzivan, direktan i buntovan otpor društvenim (režimskim) pravilima. Unutar Novog vala u Jugoslaviji 80-tih godina razvilo se i pojavilo još mnogo bendova koji su hrabro iskoračili sa svojim pjesmama u javnost, i suptilno ali ipak hrabro progovorili o najznačajnijim problemima tog doba. Tu, na primjer, spadaju: Buldožer, Azra, Idoli, Haustor, Električni orgazam, Film…

Uprkos tome što je trajao tek nepunih desetak godina (od sredine 70-ih do sredine 80-ih godina 20. stoljeća), Novi val u suvremenoj historiografiji ostao je zapamćen kao svojevrsni sociološki i kulturni fenomen.

Drugim riječima, razdoblje Novog vala pružilo je mogućnost da mladi ljudi, kroz muzički izričaj, iskažu svoje viđenje društva i svijeta oko sebe, a jednako tako i svoju kritiku. Mladi su se bendovi borili protiv društvene nazadnosti i konzervativnih razmišljanja. U toj borbi koristili su se pjesmama s angažiranim tekstovima, pri čemu su istovremeno morali nadilaziti neodobravanje konzervativne javnosti i dobro poznate pokušaje cenzure.

*Prenosimo s portala lgbt.ba

Oceni 5