Proletjele godine, jesu li hitovi ostali?
Britney Spears Justin Timberlake

Photo: L. Cohen/WireImage

Povratak u 2002.

Godina je 2002. i Mia Negovetić je u pelenama pa nema pojma (niti može imati) tko je Ozzy Osborne i zašto bi on i njegova pomaknuta obitelj imali svoj reality show „The Osbournes”. U Zagrebu se održava prva Parada ponosa iliti Zagreb Gay Pride i Hrvatska je, unatoč prvoj SDP-ovskoj Vladi, neusporedivo zatvorenija i primitivnija zemlja. Ali ne toliko primitivna da se generacije ne slamaju na smrt punk-rock legende Joea Strummera te godine.

Slavili smo uspjeh najmlađe osvajačice zlata u skijanju na Zimskim olimpijskim igrama, legendarne Janice Kostelić, prekid Justina Timberlakea i Britney Spears, bili mahniti za Nokijom 3310, skidali MP3-ce na svoje spržene CD-e i nosili trifrtaljke i majice na bretele.

Glazba se slušala na Otvorenom, Stojedinici, a gledala na MTV-ju i VIVA-i. Nije bilo pametnih telefona, a samo su najbolji i najskuplji mogli reproducirati snimljeni zvuk i imati melodije zvona na jednu od pjesama koje su objavljene te godine i kojih smo se (kao) zbog vas prisjetili i raspekmezili na sjećanja.

1.  NELLY FEAT. KELLY ROWLAND – DILEMMA

Kelly i Nelly, fiktivni par s MTV-ja oduševljavao je ljeto bogovetno 2002. svojom R’n’B baladom Dilemma kojom je Kelly započela svoju samostalnu karijeru, iako su Destiny’s Child tada još postojale.

Uskoro je i Beyonce s Crazy in Love otišla u solo vode i pokorila scenu. No Dilemma, odnosno njezin videospot, je danas poznata i u svijetu pub kvizova po bizarnom slanju poruke iz Excel tablice. Djeco novog doba, ne bacajte drvlje, kamenje i hejt, jer ovo je preteča pametnih telefona, kada su fotke mobitela bile kvalitete digitrona, ekran u boji mašta nove generacije, pa nije zamjeriti Kelly, a ni produkciji spota da nisu znali kako se šalju poruke s Nokije 9210 Communicatora.

2. BRITNEY SPEARS – BOYS

OK, Britney Spears u ovo je vrijeme bila neprikosnovena vladarica scene. Period od 2001. do 2003. naziva se njezinim vrhuncem. Godine 2001. najavila je treći studijski album Britney” revolucionarnim nastupom na MTV VMA s pjesmom Slave 4 U, noseći, kao kraljica Amazone, 15 kila teškog pitona oko vrata, a posljednja pjesma s albuma bila je Boys.

Za službeni singl remiksirao ju je Pharrell, tada glavno lice producentskog dua The Neptunes, koji je odradio produkciju i za njezinu uspješnicu I’m a Slave 4 U, a s remiksom je postala službeni soundtrack trećeg dijela filma „Austin Powers: The Goldmember”, parodije čuvenog serijala o Jamesu Bondu.

Britneyin singl Boys jedna je od onih pop/R’n’B pjesama po kojoj je princeza popa poznata i koju će uključiti u svaku turneju nastavka tragične karijere. Za sve milenijalce, spomenimo da se u videospotu za pjesmu pojavljuje i Brandon iz Beverly Hillsa.

3. CHRISTINA AQUILERA – DIRRTY

Aaaaah, ta Christina… Krajem 2002. slatka mala Aguilera kao fabricirana suparnica Britney Spears potrgala je sve maske i fasade svog izdavača koji ju je, kao što je bio slučaj s Britney, htio prikazati kao karamelastu, rasplesanu Lolitu spremnu zabavljati pjesmuljcima lakih nota.

No Christina, sada stilizirana u ime Xtina, bila je više od toga i svjesna svojih kapaciteta kao autorice, izvođačice i žene. Drugi je studijski album Stripped” najavila singlom Dirrty koji je podigao toliko prašine da se govorilo o cenzuri, mijenjanju termina prikazivanja u kasnonoćni, sve zato što pleše u vrućim gaćicama, chopsima (prorezanim hlačama), koži i u prljavom, underground klubu inspiriranom „Fight Clubom”. Danas bi ovo bilo kamilica za jednu Lidiju Like Bačić.

4. ENRIQUE IGLESIAS – HERO

Znaju li današnje mlade generacije tko je uopće Enrique Iglesias? Ili tko je njegov otac Julio Iglesias?

Pored Rickyja Martina devedesetih i 2000-ih, imali smo još jednog Latino-lovera, a ovaj drugi bio je Španjolac. Enrique je u tom trenutku već osvojio publiku s Bailamos i Be With You, pa je uspjeh singla Hero bio zagarantiran, posebice kao balada koja je došla nakon famoznog napada na njujorške blizance 11. rujna 2001., pa je bila korištena u kontekstu prisjećanja na žrtve, ali i angažirane snage za pomoć i čišćenje terena nakon terorističkog napada.

5. EMINEM – WITHOUT ME

Zločesti bijeli dečko Eminem isprovocirao je cijelu glazbenu industriju prethodnim, trećim po redu studijskim albumom Marshall Matters LP” i pokorio sve ljestvice. Dap, imenovan je najbržim reperom na svijetu i to kao bijelac.

Nije uzimao dugu pauzu između trećeg i četvrtog studijskog albuma jer je „prazno bez njega” pa je objavio Without Me kao singl koji se, očekivano, ruga industriji koju kao parodirani superjunak rapa Eminem dolazi spasiti. S ovog albuma izbacio je četiri potencijalno najuspješnija singla karijere, ali i jedan koji nije s njega i stavljamo ga na iduće mjesto ove liste prisjećanja...

6. EMINEM – LOSE YOURSELF

…a to je oskarovski singl Lose Yourself Eminema napisan za njegov debi u filmu Eight Mile”. Samo da znate, opet za neki kviz, ovo je ujedno i prva pjesma ikad u žanru rapa koja je osvojila Oscara za najbolju filmsku glazbu.

Lose Yourself bio je neizostavna stavka svakog kluba, birca, autobusa, emisije na kabelskoj ili satelitskoj kojih pola godine.

7. AVRIL LAVIGNE – COMPLICATED

Jednako popularan bio je i debitantski singl Avril Lavigne Complicated. Tada 17-godišnja Kanađanka podigla je malo prašine kao punk skejterica koja je provocirala konvencije popa.

Rasturila je scenu s prvim albumom „Let Go”, a uspjeh više nikad nije ponovila iako je naštancala masu albuma i, očekivano, postala tipična pop pjevačica, iako brije na stil prezentacije iz animea, pa misli da je i dalje punk. Nije.

Hvala ti Avril što si nam obilježila rane tinejdžerske godine ovom pjesmom i modernim pop klasikom Sk8er Boi koji je potencijalno još veći hit. Svi su htjeli furati potkošulje s kravatom i kolosalne skečerice u kojima možeš pokopati manju osobu. No tko se danas sjeća Avril još?

8. COLDPLAY – IN MY PLACE

Ah, godina kada je Coldplay također bio na vrhuncu i nije bio plačipičkasta stadionska pop senzacija, nego alt-rock bend. Vjerojatno i zadnji put kad su ičemu vrijedili, a to je na albumu A Rush of Blood to the Head”.

S njega je ova balada zaraznog blagog gitarskog riffa i raspjevanog refrena Chrisa Martina bila stvar koju su pjevušili svi milenijalci, kao što su to devedesetih činile starije generacije s Wonderwall.

9. LINKIN PARK – NUMB

Puno je drugih albuma objavljeno u ovo vrijeme… Tek sad vidimo po ovoj listi koliko se danas legendarnih imena dokazivalo drugim studijskim izdanjem i to baš 2002. godine. Na listi tih imena našao se Linkin Park s albumom „Meteora” objavljenom nakon prvijenca „Hybrid Theory”, gdje se ovaj nu metal bend, kao vrhunac trenda žanra koji je sljubio rap i žešće varijante rocka, postavio kao glas generacije.

Tada se na njih gledalo posprdno, pogotovo u kontekstu pjevanja o mentalnom zdravlju (što će postati trendovska društvena tema kojih 15 godina kasnije), u vrijeme kad si je frontmen benda Chester Bennington oduzeo život. Ali Numb je jedna od onih žestokih stvari kojom se balansirala sladunjavost MTV-ja kakvu smo spominjali u prethodnim odabirima.

10. EDO MAAJKA – PRIKAZE

Edo Maajka dvadeset godina od svog debija Slušaj mater” slovi za jednog od najvećih hrvatskih, odnosno balkanskih rap imena. Danas su PrikazeSlušaj MaterZnaš meSaletova osveta samo su neki od starih hitova na setlisti na temu “blast from the past.” Nitko, tko je bio vremenski svjedok „Slušaj mater” 2002. godine, se ne može pomiriti s činjenicom da danas kultno izdanje slavi 20 godina.

Ne vezujemo se toliko za godine izdanja da bi im pamtili datume, pa kada neki od najdražih nam – a Edin je prvorođeni najzapamćeniji i u publike omiljeni – albuma slave jubileje poput ovog, prenerazi nas zbog spoznaje protoka vremena. S njega smo obožavali tim burtonovsku rap priču imena Prikaze.

Slušaj mater” je problematizirao generacijske kulturološke okove regije (ne samo Maajkine rodne Bosne i Hercegovine, nego i cjelokupne bivše federacije), političke bakterije i viruse za koje ne pronalazimo cjepiva tridesetak godina, kao i izazove svakodnevice koja se mora nositi s tuđim prikazama i demonima.

Biografskim albumom Edo je zavladao regionalnom scenom u trenutku pozitivnih društvenih promjena i predaha kratkog vijeka, ali svojim se neprikosnovenim flowom i beatovima hibridnih formi između old schoola i balkanskog melosa ovaj master of ceremonies potvrdio kao dugotrajna investicija hip hopa.

11. VESNA PISAROVIĆ – SASVIM SIGURNA

Vesna je odnijela pobjedu na Dori 2002. pjesmom Sasvim sigurna kao hrvatska pop senzacija, čiji će ljetni hit biti jedan od omiljenih klasika izbora za pjesmu koja nas predstavlja u proširenoj Europi.

Pjesma je postala klasik i sama, pa je 19 godina kasnije Vesna pozvana na Doru izvesti svoj medley gdje se našla i ova. U proljeće 2022. u Domu sportova imala je veliki koncertni nastup, u sklopu kojeg je raspametila ne samo milenijalce, nego i nove generacije spomenutom pjesmom koja je jedan od potpisnih singlova ranog milenija kod nas.

12. TEENS – LAŽI NEKOM DRUGOM

Joj, ako smo pitali sjeća li se tko Avril, kakav će tek biti odgovor na pitanje o Teensima iz Rijeke? Pojavili su se krajem devedesetih kao mješovit pop bend sačinjen, naravno, od mladih tinejdžera koji su karijeru kratkog vijeka skončali baš ovim singlom.

Najavio je njihov treći studijski album „Anđeo čuvar” za izdavača Orfej, a onda je već iduće godine zanemarena djevojka u bendu (one druge nitko se ni ne sjeća) zasjenila brata i bratića, pored kojih je pjevala i postala mlada hrvatska Britney.

Claudia Beni već iduće godine naslijedit će Vesnin tron kao 16-godišnjakinja i najmlađa pobjednica na Dori s pjesmom Više nisam tvoja. Ni njezina karijera nije potrajala, barem ne u glazbi, ali sjeća je se svaki milenijalac, što kao solo pjevačicu, što kao dio Teensa.

13. URBAN&4 – MOJA

Damir Urban je u ovom trenutku već godinama u svom bendu, nakon što je napustio Laufer, s kojim se probio na tron hrvatske rock scene. U reformaciji s Četvorkom neumorno radi do dan danas i slovi za jednog od najvećih glazbenih umjetnika.

2002. godine najavio je album Merkur” i to singlom Moja koja je uz pratnju Matije Dedića na klaviru osigurala opsesiju publike, ali album nikad nije ugledao svjetlo danas.

U jednom mi je razgovoru rekao sljedeće o albumu koji se očekivao: „U tom obliku sigurno ne jer je taj album kao cjelina loš. Siguran sam da je na njemu četiri-pet pjesama koje mogu ući u finalnu verziju, ali ima pet-šest pjesama koje su potpuna katastrofa.”

14. ENI FEAT. LET 3 – MARA POGIBEJČIĆ

Ne možemo govoriti ni o riječkom rocku ni ranim 2000-ima bez još jednog kultnog benda, a to je Let 3. Dvije godine kasnije objavili su svoj čuveni album „Jedina” na kojem se ističe bedasto-slatka numera Profesor Jakov u kojoj pjevaju o rutini i ljubavi običnog muškarca.

Sugrađanke, nekadašnje pobjednice Dore, pop-grupa ENI, snimile su album obrada jugoslavenskih i novijih hrvatskih pop i rock uspješnica, a između ostalog i žensku verziju ove pjesme otpjevane iz pozicije lirske akterice Mare Pogibejčić – simpatije profesora Jakova.

Cure su s Marom Pogibejčić instantno postigle velik uspjeh, dok su bradati i goli momci s brnjicama oko pišolinja trebali malo pričekati da Profesor Jakov dobro ostari. „Ljubi, ljubi, ljubi, ljubi meeeeee! Voli, voli, volim te! Imaš dobar parfeeeeem, io sono je t’aime!” Tko još ne zna ove stihove?

15. DARKO RUNDEK – RUKE

Treći studijski album Ruke” frontmena Haustora, kasnije Cargo orkestra i danas Ekipe, ali i današnjeg ponajboljeg hrvatskog barda Darka Rundeka, prigrijavanje su glazbene baštine izvan postmodernog trenda forsiranja kakve reinterpretacije folklora u žanru world musica.

Ovaj je album crpio iz korijena koji su Rundeku bili i ostali znani. Sve što će raditi kasnije bit će nadogradnja ovog hrvatskog evergreena s kojim smo glazbu počeli ozbiljnije doživljavati.

*Prenosimo s portala Ziher

Oceni 5