Iz Japana s ljubavlju
Gbrak 05 S

Photo: pri.org

Put oko bračne jednakosti

Lezbijski par iz Japana planira posjetiti svih 26 zemalja svijeta u kojima je istospolni brak zakonit, kako bi iskazale protivljenje nedostatku bračne jednakosti u njihovom rodnom Japanu. Naime, studentice Misato Kawasaki (21) i Mayu Otaki (22) su u izjavi za PinkNews potvrdile da ne planiraju da se zapravo vjenčaju 26 puta, nego da samo naprave vjenčane fotografije na svakoj destinaciji.

“Ovdje se ne radi o našem vjenčanju, nego o razotkrivanju ozbiljnog društvenog pitanja putem snimanja vjenčanih fotografija i njihovog dijeljenja na Instagramu”, izjavile su. Par se nada da će fotografije, koje planiraju objaviti na svome blogu i na profilima društvenih medija, skupa sa drugim sadržajima sa šestomjesečnog putovanja, uvjeriti javnost da istospolnim parovima u Japanu treba biti dozvoljeno da se vjenčaju.

Kawasaki, koja zajedno sa Otaki studira međunarodne studije na Utsonomiya Univerzitetu, za japanske novine The Asahi Shimbun izjavila je da kroz vjenčane fotografije žele pokazati da je normalno biti LGBT osoba, kako bi oni/e koje muči njihova seksualna orijentacija mogli/ gajiti nadu da će biti bolje.

Nekoliko mjeseci nakon što su se počele viđati krajem 2017. godine, Kawasaki je zaprosila Otaki pitanjem “Hoćeš li ostati sa mnom zauvijek?”. Iako su queer zajednice prepoznate u nekim dijelovima Japana, ne postoji zakonsko prepoznavanje istospolnih brakova na državnom nivou. Njih dvije nisu jedine LGBT+ osobe koje zagovaraju da Japan prepozna bračnu jednakost. Deset LGBT parova planira podnijeti tužbu protiv japanske vlade u februaru kako bi se borili za prepoznavanje. Kawasaki i Otaki žele osnovati kompaniju za vjenčanja za istospolne parove kada se vrate sa puta, a pokrenule su i crowdfunding kampanju kako bi mogle isfinansirati ovaj put.

Doći će u Veliku Britaniju u martu, prije nego što proputuju Evropom, Afrikom, Sjevernom Amerikom i Južnom Amerikom. Procjenjuju da će ih transport i smještaj koštati 4.14. miliona jena (30.000 funti), i pokušavaju sakupiti milion jena (7.300 funti) kako bi isfinansirale putovanje. Dosad su sakupile oko trećinu sume.

Obje žene kažu da su još u srednjoj školi bile svjesne svoje seksualne orijentacije, ali Kawasaki je izjavila da se suzdržavala od romantičnih veza tokom školovanja jer je mislila da će to značiti da “nije normalna”. Osjećala se dovoljno ugodno da se autuje kao lezbijka tek nakon što je počela studirati na univerzitetu.

Kao i njena partnerica, Otaki je znala da je privlače druge djevojke dok je bila u školi. Shvatila je da je panseksualna i autovala se nakon što je počela da se viđa sa Kawasaki.

Kampanja koju su pokrenule ima za cilj da učini život lakšim za druge queer osobe i parove koji se bore sa svojim identitetima. Par stoga planira intervjuirati i druge japanske istospolne partnere, kao i vladine zvaničnike u zemljama koje će posjetiti, kako bi po povratku mogle sastaviti kampanju koji će zagovarati bračnu jednakost.

*Prenosimo s prijateljskog portala lgbti.ba

Oceni 5